Начало Контекст Как Европейската гражданска инициатива превръща идеи в законодателни предложения, разказа Ася Кавръкова
10305
България

Как Европейската гражданска инициатива превръща идеи в законодателни предложения, разказа Ася Кавръкова

Европейската гражданска инициатива е „като термометър, който мери температурата на европейските граждани – как те виждат бъдещето, какво ги вълнува и какво смятат те, че не работи или може да се подобри по отношение на човешките права и тези на животните, околната среда, достъпността на инфраструктурата и много други теми“.Инициативата служи като мост между гражданите и европейските институции.

| 14 Септември 2024, 08:01 ч.
Как Европейската гражданска инициатива превръща идеи в законодателни предложения, разказа Ася Кавръкова
Как Европейската гражданска инициатива превръща идеи в законодателни предложения, разказа Ася Кавръкова
Снимка © ЕГИ / БТА

Европейската гражданска инициатива (ЕГИ) е уникален инструмент  за демократично участие, който дава възможност на гражданите да играят активна роля във формирането на политиките на Европейския съюз. Той осигурява видимост на определена кауза и възможност за консолидиране на транснационална подкрепа и обсъждания, привличане на вниманието на институциите и лобиране за съответната кауза на европейско и национално ниво. 

Движението по централната улица в Троян ще бъде временно забранено на 20 септември във връзка с провеждането на Български фестивал на сливата, съобщават от  общинската администрация.

В интервала от 17:30 часа до 19:00 часа на 20 септември (петък) пътните превозни средства няма да могат да преминават в участъка от кръстовището на ул. „Васил Левски“ с ул. „Тома Хитров“ до кръстовището на ул. „Васил Левски“ с ул. „Симеон Велики“. Служители на полицията и общината ще указват обходен маршрут на движение. 

Движението по забранените участъци ще бъде възстановено непосредствено след преминаването на празничното дефиле  на участниците във фестивала.

Посетителите на събитието, придвижващи се с автомобили, ще бъдат насочвани към обособени паркинги. Няма да се допуска паркирането на превозни средства по тротоари,

Община Казанлък започва изграждането на зеленчукова градина, която ще осигурява здравословна храна за децата в общинските детските градини и ясли. Това съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.

Насажденията ще се отглеждат в три оранжерии, разположени в градина на общински терен в село Долно Изворово.

От Общината допълват, че целта е да бъде осигурена чиста и здравословна храна за най-малките. Изграждането на зеленчукова градина ще и има възпитателен ефект по отношение на тепърва сформиращата им се култура на хранене у децата, смятат от общинската администрация.

От юни т.г. в Казанлък всеки понеделник и четвъртък има фермерски пазар. Инициативата за организирането им е на кмета на общината Галина Стоянова. Целта е предлагането на натурални природни хранителни продукти да се превърне в традиция за града, с която да се подкрепят малките производители

Едва два процента от населението нямат достъп до аптека на територията на общината, в която живее. Това каза пред журналисти магистър-фармацевтът Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз. Представители на Българския фармацевтичен съюз (БФС), на Асоциацията на собствениците на аптеки (АСА), на Националната аптечна камара (НАК), на Инициативния комитет от магистър-фармацевти (ИКМФ) и на Националната аптечна браншова организация (НАБО) изразиха пред журналисти единодушното си мнение против приетите на първо четене в пленарна зала промени, според които ще бъде възможна продажбата на лекарства чрез автомати, разположени извън аптеки.

Аптеките в България са 3266, посочи Маринов. По думите му в ЕС на 4122 души има една аптека, което означава, че в страната ни аптеките на глава от населението са близо два пъти повече.

С промяна в Закона за здравното осигуряв

Всички дейности, които са отговорност на правителството за подготовка на изборите, вървят по график. Това беше докладвано на свиканата от служебния премиер Димитър Главчев на регулярна среща във връзка организацията на предстоящите на 27 октомври избори, съобщиха от пресслужбата на кабинета.

На срещата е станало ясно, че продължават срещите на министъра на иновациите и растежа Росен Карадимов с областните управители по региони, като предстоят разговори във Велико Търново и Варна. В петък публично ще бъдат изтеглени номерата на машините, които ще минат удостоверяване на типа на техническите устройства на машинното гласуване. По график вървят и дейностите за осигуряване на видеонаблюдението в реално време и видеозаснемането след края на изборния ден в секционните избирателни комисии.

Министърът на електронното управление Валентин Мундров изтъкна твърдия ангажимент на минис

Общо 27 доброволци – служители и подизпълнители от „АДМ Разград“, членове на семействата и приятели се включиха в кампанията на бТВ „Да изчистим България заедно“, съобщи административният секретар на предприятието Гюлчин Ахмедова.

Доброволците бяха разпределени в две групи и почистиха две предварително набелязани локации – едната на изхода на Разград към село Дянково, а втората – в близост до разклона за село Раковски. Събраните отпадъци са общо 180 чувала с обем 130 литра, 21 гуми и едрогабаритни отпадъци - тонколона, пластмасов стол, шкафчета от домашна секция, диван, телевизор, посочи Ахмедова. 

Тя допълни, че Комитетът по доброволчество към „АДМ Разград“, организирал почистването в двете локации, изразява благодарност за съдействието към Община Разград и готовност да участва в следващи акции „в общия с

Европейската гражданска инициатива е „като термометър, който мери температурата на европейските граждани – как те виждат бъдещето, какво ги вълнува и какво смятат те, че не работи или може да се подобри по отношение на човешките права и тези на животните, околната среда, достъпността на инфраструктурата и много други теми“. Инициативата служи като мост между гражданите и европейските институции. Повече за нея в интервю разказа Ася Кавръкова, изпълнителен директор на Европейската служба за граждански действия (ЕСГД) от 2014 г. насам.

Ася Кавръкова е член на Комисията по присъждането на ежегодната награда за Европейски гражданин на Европейския парламент за периода 2020-2024 г. и член на работната група за ангажиране на заинтересованите страни към Платформата за справедлив преход (ПСП) на Европейската комисия. Кавръкова членува и в Управителния съвет на независимия онлайн вестник EUobserver. С 25-годишен опит на висши управленски позиции, ръководейки национални и международни екипи от експерти и неправителствени организации, Кавръкова има задълбочени познания в областта на европейското гражданство и права, структурната и кохезионна политика на ЕС, Шенгенската регулаторна рамка, вземането на решения в областта на външната политика на ЕС и политиката на разширяване, както и на формалните и неформални механизми за гражданско участие в процеса на вземане на решения в ЕС. 

Какво представлява Европейската гражданска инициатива и как тя дава възможност на гражданите да участват във формирането на политиките на ЕС?

Oбичаме да наричаме Европейската гражданска инициатива уникален инструмент за гражданско участие на европейско ниво поради няколко причини.

Първо, тя няма аналог в света, тъй като дава възможност за транснационален принос на европейските граждани към законодателния процес. Това е причината, поради която е необходимо един милион граждани от поне седем държави членки да подкрепят инициативата, като има и специфични изисквания за минимален брой граждани от всяка от избраните седем държави, които трябва да декларират подкрепа чрез подписите си. Това гарантира, че исканото от Европейската комисия законодателно решение по темата на инициативата е от общоевропейски интерес, а не само от интерес на гражданите на една държава например. Както знаем, в Европа има големи държави с утвърдени традиции в областта на гражданското участие – например Германия, и за тях не би представлявало трудност да съберат един милион подписа в подкрепа на определена кауза. Европейската гражданска инициатива обаче търси общоевропейския интерес на гражданите, а не тясно националния.

Административният съд във Враца отхвърли жалбата на кмета на мездренското село Крета Васил Дацев и остави в сила решението на Общинската избирателна комисия (ОИК) в Мездра, с което предсрочно са прекратени правомощията му, казаха от съдебната институция. Съдът е установил, че кметът не е прехвърлил собствеността си върху две търговски дружества – ЕООД и продължава да е едноличен техен собственик, назначил е само други управители. Не е представил и доказателства за прекратяване на дейността на тези дружества, каквото е другото изискване на закона. 

Решението не е окончателно, подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в седемдневен срок от съобщаването на страните, казаха още от Административния съд във Враца.

Васил Дацев каза, че ще обжалва решението.

След местните избори през есента на 2023 г. Васил Дацев беше избран за кмет на първи тур

Общо 160 ентусиасти в Свищов се включиха в доброволческата кампания „Да изчистим България заедно", която се състоя на 14 септември, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.

Оттам посочиха, че 112 от тях са възрастни, а 48 са деца. Въпреки лошото време, участниците  успяха да почистят 14 предварително заявени района и събраха общо 1010 килограма отпадъци.

Представители на общинската администрация избраха да почистят района на река Дунав при местността Паметниците във връзка с тазгодишния акцент на кампанията, насочен към замърсяването на най-застрашените природни обекти – водните басейни. Почистени бяха още районът около Стопанската академия „Димитър А. Ценов“, Стадион „Академик“, свищовските училища и други.

Миналата година в екоинициативата в Свищов взеха участие над 380 доброволци, които събраха близо три тона

Два сигнала за младежи във видимо нетрезво състояние са приети днес в дежурната част на Районно управление - Шумен, съобщиха от Областната дирекция на МВР - Шумен. Единият сигнал е подаден от 15-годишен, който е съобщил за легнал пред заведение млад мъж. Извършена е проверка. Установено е, че се касае за пълнолетен на 18 години.

Вторият сигнал е за младеж във видимо нетрезво състояние, забелязан пред дискотека в областния град. Установено е, че младежът е на 15 години, като не е влизал в дискотеката, а се е придвижвал към нея.

В града има мобилни групи и екипи, които извършват проверки около и в заведения в Шумен. В тях са включени униформени и цивилни полицаи, поясняват от ОД на МВР - Шумен. Проверки ще има и около заведения, за които е постъпила информация, че тази вечер ще организират събирания с ученици и бъдещи абитуриенти.

Екипи на "Пътна полиция" ще извършв

Народното събрание ще разгледа на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите. Това предвижда първа точка от проектопрограмата за работа на депутатите, публикувана на интернет страницата на парламента.

Вносител на законопроекта е Министерският съвет.

Очаква се на първо гласуване да бъде обсъден и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма. В предложения дневен ред е и второто гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Търговския закон. Освен това се предлага да бъде разгледан законопроект за ратифициране на Споразумението относно Централноевропейската програма за обмен в университетското образование (CEEPUS IV), подписано в гр. Варшава, Полша, на 20 септември 2023 г., както и  проект на решение за закриване на специализирано частно висше училище с наименование „Европейско висше уч

В Гулянци днес продължават честванията по повод 50 години от обявяване на селището за град. В близост до Средно училище "Христо Смирненски" тържествено бе открита алея на името на Веска Радулова – кметът, при който Гулянци става град. По протежението на алеята са монтирани пейки за отдих и са поставени табла, които разказват за миналото на Гулянци и представят неговото настояще. 

"Радулова е кмет в периода 1971 – 1979 г. Тогава Гулянци е в период на бурно развитие и градеж, но най-вълнуващото събитие е обявяването на населеното място за град през 1974 г. Като кмет тя прочита указа пред стотиците свои съграждани на площада", припомни пред събралото се множество Надя Любенова, главен специалист "Образование, здравеопазване и социални дейности" в местната администрация. "В годините на управление на Веска Радулова са построени сградата на читалището, детската гради

Второ, Европейската гражданска инициатива дава за първи път в историята на Европейския съюз, право на европейските граждани, сходно на това, което имат Европейския парламент и Съвета, а именно да поканят Европейската комисия, която е единственият орган с право на законодателна инициатива на европейско ниво, да законодателства по темата на гражданската инициатива, в случай че тя е подкрепена от един милион граждани. Европейската комисия сама решава дали да инициира ново законодателство, да промени съществуващото или да не прави нито едно от двете, но каквото и да реши, тя е длъжна да обяви и обясни решението си в писмен вид на инициаторите на гражданската инициатива. Това е вид отчетност и прозрачност, която е много важна, тъй като събирането на един милион подписа от поне седем държави в рамките на една година, не е лека задача и усилието заслужава уважение и признание от институциите на Съюза.

Какви са стъпките гражданите на ЕС да се включат в законодателните инициативи на ЕС?

Има различни механизми за гражданско участие в процеса на вземане на решения на европейско ниво и Европейската гражданска инициатива е само един от тях. Докато тя дава възможност на европейските граждани да предлагат промяна на съществуващото законодателство или ново такова, стига то да е в правомощията на Европейската комисия, а не на националните държави, консултативните процеси предоставят възможност на гражданите да дадат мнение по законодателните предложения преди те да влязат в процедурата по вземане на решение. Европейската комисия е длъжна да предостави за мнение всеки един законодателен акт – това става онлайн и всеки, който се интересува, може да даде мнението си по законодателното предложение в рамките на 12 седмици. В допълнение, след Конференцията за бъдещето на Европа, Комисията възприе практиката за организиране на граждански панели по определени теми – те включват представителна извадка на европейските граждани по различни признаци – националност, пол, възраст, образование и т.н., и обсъждат по определена методология въпроси, които подлежат на законодателно решение. Идеята на този метод е да се вземат предвид предложения на граждани от различни демографски и социално-икономически групи, за да се гарантира балансиран подход в приемането на бъдещи общоевропейски решения.

Как ЕГИ допринася за създаването на по-приобщаващ и по-силен Европейски съюз и как спомага за повишаване на прозрачността в процеса на вземане на решения?

ЕГИ дава принос към създаването на общоевропейско пространство за обсъждане на общите ни интереси като европейски граждани. В много случаи, инициаторите на ЕГИ знаят, че няма да успеят да съберат един милион подписа в рамките на 12 месеца, но въпреки това регистрират инициативите си и започват общоевропейски кампании. Това е така, защото освен възможността да поискаш от Комисията да законодателства по твоята тема, в случай че успееш да събереш нужната подкрепа, ЕГИ е чудесен инструмент за осигуряване на видимост на определена кауза, консолидиране на транснационална подкрепа и дебат, привличане на вниманието на институциите и лобиране за съответната кауза на европейско и национално ниво. Европейският парламент например, задължително организира изслушване на организаторите на успешните инициативи, но те често участват в различни формати и в Парламента, и в Европейския икономически и социален комитет, и в конференции, организирани от неправителствени организации, дори преди да е ясно дали ще успеят да съберат един милион подписа, или не. Всичко това допринася и за по-голямата прозрачност на процеса на вземане на решения, тъй като е ясно какво гражданите искат да постигнат или променят чрез съответната инициатива и какво мислят институциите по тези въпроси – има ли вече съществуващо законодателство по въпроса, то подлежи ли на промяна, ако да – как и кога, а ако не – защо.

Какво е значението на ЕГИ за укрепването на връзката между гражданите и институциите на ЕС?

Във всички случаи ЕГИ е важна и положителна стъпка в посока овластяване на европейските граждани, макар да има още какво да се желае по отношение на конкретния пряк резултат в смисъл на законодателни промени от конкретните успешни инициативи. В много отношения, Европейската гражданска инициатива е като термометър, който мери температурата на европейските граждани – как те виждат бъдещето, какво ги вълнува и какво те смятат, че не работи или може да се подобри по отношение на човешки права и тези на животните, околна среда, достъпност на инфраструктура и много други теми. Статистиката показва, че болшинството от инициаторите на ЕГИ са млади хора и затова е особено важно институциите, не само европейските, но и националните, да обръщат повече внимание на всички европейски граждански инициативи, не само на тези, които успяват да съберат един милион подписа, защото тези инициативи „мерят“ пулса на младото поколение и показват какво е важно за младите европейски граждани. Ако сме по-внимателни и грижовни към нуждите на тези граждани, може би няма всеки път да се изненадваме от резултатите от изборите или да се чудим на ниската избирателна активност.

Какви стратегии използвате за мотивиране на гражданите да бъдат активни в демократичните процеси на ЕС?

Стратегиите са различни в зависимост от конкретните процеси – дали искаме да мотивираме гражданите да излязат да гласуват, или да подкрепят ЕГИ, или да се включат в обществено обсъждане на проект за закон. Каквато и да е стратегията обаче има няколко принципа, които е задължително да се спазват. 

Трябва да е ясно какво носи на гражданите конкретното участие – ще подобри ли условията им на живот там, където са, ще им даде ли допълнителни права и възможности, как ще се разбере резултатът от тяхното участие.

Трябва да има практични начини за предоставяне на възможност за участие там, където гражданите са: ако са в дигиталното пространство, както много от младите хора например, средствата трябва да са дигитални – ЕГИ предоставя възможност за подкрепа както онлайн, така и на хартия. Ако обаче живеят в изолирани населени места или имат някакви други ограничения – лични или на средата – средствата следва да са съобразени с това. На нас често ни се случва да посещаваме на място общности, до които не можем да достигнем онлайн по различни причини. Равнопоставеният достъп до възможности за участие е от ключово значение за усещането дали демокрацията работи, или не за съответния човек.

Мотивацията чрез лични примери и реални човешки истории е много успешна, тъй като позволява хората да се идентифицират с други граждани в тяхната ситуация. Това е причината, поради която Форумът на ЕГИ – мултиезикова онлайн платформа в помощ на организаторите на ЕГИ, споделя опита на организаторите чрез лични истории и съвети, дадени от самите тях.

Можете ли да споделите пример за успешна инициатива, която е довела до конкретни законодателни промени в ЕС? Има ли такива инициативи и от България?

Както споменах, има още много какво да се желае по отношение на конкретните законодателни промени в резултат на успешните ЕГИ. 

Една от първите успешни граждански инициативи, която имаше сред организаторите си българин, е "Право на вода". Тя е интересна от гледна точка на ефекта, който постигна както на европейско ниво, така и в някои страни членки. На европейско ниво преработената Директива за питейната вода е отговорът на Комисията на тази Европейската гражданска инициатива. Комисията направи оценка на Директивата за питейната вода, като проведе обществена консултация в целия ЕС за качеството на питейната вода, за да оцени необходимостта от подобрения и начините, по които те могат да бъдат постигнати. На национално ниво инициативата постигна успех в Германия, в Гърция, където активисти организираха референдум срещу приватизацията на "Водоснабдяване и канализация" в Солун, и в Словения.

Няколко от успешните инициативи успяха да съберат минималната необходима подкрепа от България. 

Например, инициативата Minority SafePack – един милион подписа за многообразието в Европа. В България, както и в други страни членки въздействието на тази инициатива бе по-скоро символично – имаше дискусии за правата на малцинствата в рамките на ЕС, но не и конкретни нови законодателни решения. Правата на малцинствата в България продължават да се уреждат предимно от националното законодателство и политики.

Друга успешна инициатива с участието на България е "Край на ерата на клетката", в резултат на която Европейската комисия пое ангажимент до 2027 г. постепенно да премахне използването на клетки за различни селскостопански животни. Този ангажимент включва и ново законодателство като част от по-широкото преразглеждане на законодателството на ЕС за хуманно отношение към животните. През 2023 г. обаче Европейската комисия пропусна крайния срок за публикуване на законодателното предложение и организаторите на инициативата заведоха дело пред Съда на ЕС срещу Комисия за неспазване на поетите ангажименти. С интерес следим развитията, свързани с тази инициатива. 

Кампанията по друга ЕГИ "За козметика без жестокост" – ангажимент за Европа без тестове върху животни – ангажира актьорите Силвия Петкова, Орлин Павлов и певицата Биляна Лазарова в България. В отговор на тази инициатива през май 2023 г. Европейският парламент прие резолюция, в която призовава за пътна карта за постепенно премахване на изпитванията върху животни за всички цели, а не само за козметичните продукти. Законодателните промени обаче все още са в етап на обсъждане.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Една от големите ни болки е продължаващата липса на Национална педиатрична болница, каза проф. Иван Литвиненко от БПА
Една от големите ни болки е продължаващата липса на Национална педиатрична болница, каза председателят на Управителния съвет на Българската педиатрична асоциация (БПА) проф. Иван ...
Конкурс за 118 вакантни длъжности обявиха от Националната гвардейска част
Конкурс за 118 вакантни длъжности обявиха от Националната гвардейска част (НГвЧ), съобщиха от Министерството на отбраната. Заповедта е на командира на военното формирование, като 1 ...
Силистра бе част от Национално шахматно турне "Асеневци"
Десетки деца от основните училища в Силистра участваха в открит урок по шахмат. Събитието се състоя в сградата на общинската администрация и бе част от националното шахматно турне ...
Парламентарната комисия по културата и медиите не прие на първо четене законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти
Парламентарната комисия по културата и медиите не прие на първо четене законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти. На днешното заседание „За“ гласуваха двама ...
Близо дванадесет милиона е бюджетът на Община Мизия за 2023 година
Финансовата рамка за миналата година на община Мизия за 2023 г. е в размер на 11 963 944 лв, а днес отчетът за разходването беше приет от Общинския съвет. В приходната част има по- ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
С тържествена сесия Общинският съвет отбеляза 60-годишнината от обявяването на Каспичан за град
Тържествена сесия на Общинския съвет в Каспичан се състоя в зала 105 на Народно читалище "Пробуда - 1928". Сесията беше по повод 60-годишнината от обявяването на Каспичан за град. ...
Тринадесет работодатели участваха в трудова борса в Ловеч
Тринадесет работодатели участваха в обща трудова борса, която се състоя в Регионалния център за социална икономика в Ловеч. Това съобщи Ирина Митева, директор на Дирекция „Б ...
Една от големите ни болки е продължаващата липса на Национална педиатрична болница, каза проф. Иван Литвиненко от БПА
Една от големите ни болки е продължаващата липса на Национална педиатрична болница, каза председателят на Управителния съвет на Българската педиатрична асоциация (БПА) проф. Иван ...
С ретро фото, разкази от миналото и изложба Етнографският комплекс в Ловеч посрещна посетителите във втория ден на Варошлийски вечери
С ретро фото, разкази от миналото и изложба Етнографският комплекс в Ловеч посрещаше посетителите във втория ден на Варошлийски вечери. Двудневното издание е посветено на това жите ...
Почетният председател на ДПС Ахмед Доган напусна централата на партията
Почетният председател на ДПС Ахмед Доган напусна централата на партията. Той се обърна към чакащите го журналисти с думите: "Дайте ми време да се адаптирам. Ще ви отделя време".&nb ...
Тикер в 01:00 ч.
Тържествена сесия на Общинския съвет в Каспичан се състоя в зала 105 на Народно ...
Начало Контекст
10305
България

Как Европейската гражданска инициатива превръща идеи в законодателни предложения, разказа Ася Кавръкова

Европейската гражданска инициатива е „като термометър, който мери температурата на европейските граждани – как те виждат бъдещето, какво ги вълнува и какво смятат те, че не работи или може да се подобри по отношение на човешките права и тези на животните, околната среда, достъпността на инфраструктурата и много други теми“.Инициативата служи като мост между гражданите и европейските институции.

| 14 Септември 2024, 08:01 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Как Европейската гражданска инициатива превръща идеи в законодателни предложения, разказа Ася Кавръкова
Как Европейската гражданска инициатива превръща идеи в законодателни предложения, разказа Ася Кавръкова
Снимка © ЕГИ / БТА

Европейската гражданска инициатива (ЕГИ) е уникален инструмент  за демократично участие, който дава възможност на гражданите да играят активна роля във формирането на политиките на Европейския съюз. Той осигурява видимост на определена кауза и възможност за консолидиране на транснационална подкрепа и обсъждания, привличане на вниманието на институциите и лобиране за съответната кауза на европейско и национално ниво. 

Движението по централната улица в Троян ще бъде временно забранено на 20 септември във връзка с провеждането на Български фестивал на сливата, съобщават от  общинската администрация.

В интервала от 17:30 часа до 19:00 часа на 20 септември (петък) пътните превозни средства няма да могат да преминават в участъка от кръстовището на ул. „Васил Левски“ с ул. „Тома Хитров“ до кръстовището на ул. „Васил Левски“ с ул. „Симеон Велики“. Служители на полицията и общината ще указват обходен маршрут на движение. 

Движението по забранените участъци ще бъде възстановено непосредствено след преминаването на празничното дефиле  на участниците във фестивала.

Посетителите на събитието, придвижващи се с автомобили, ще бъдат насочвани към обособени паркинги. Няма да се допуска паркирането на превозни средства по тротоари,

Община Казанлък започва изграждането на зеленчукова градина, която ще осигурява здравословна храна за децата в общинските детските градини и ясли. Това съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.

Насажденията ще се отглеждат в три оранжерии, разположени в градина на общински терен в село Долно Изворово.

От Общината допълват, че целта е да бъде осигурена чиста и здравословна храна за най-малките. Изграждането на зеленчукова градина ще и има възпитателен ефект по отношение на тепърва сформиращата им се култура на хранене у децата, смятат от общинската администрация.

От юни т.г. в Казанлък всеки понеделник и четвъртък има фермерски пазар. Инициативата за организирането им е на кмета на общината Галина Стоянова. Целта е предлагането на натурални природни хранителни продукти да се превърне в традиция за града, с която да се подкрепят малките производители

Едва два процента от населението нямат достъп до аптека на територията на общината, в която живее. Това каза пред журналисти магистър-фармацевтът Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз. Представители на Българския фармацевтичен съюз (БФС), на Асоциацията на собствениците на аптеки (АСА), на Националната аптечна камара (НАК), на Инициативния комитет от магистър-фармацевти (ИКМФ) и на Националната аптечна браншова организация (НАБО) изразиха пред журналисти единодушното си мнение против приетите на първо четене в пленарна зала промени, според които ще бъде възможна продажбата на лекарства чрез автомати, разположени извън аптеки.

Аптеките в България са 3266, посочи Маринов. По думите му в ЕС на 4122 души има една аптека, което означава, че в страната ни аптеките на глава от населението са близо два пъти повече.

С промяна в Закона за здравното осигуряв

Всички дейности, които са отговорност на правителството за подготовка на изборите, вървят по график. Това беше докладвано на свиканата от служебния премиер Димитър Главчев на регулярна среща във връзка организацията на предстоящите на 27 октомври избори, съобщиха от пресслужбата на кабинета.

На срещата е станало ясно, че продължават срещите на министъра на иновациите и растежа Росен Карадимов с областните управители по региони, като предстоят разговори във Велико Търново и Варна. В петък публично ще бъдат изтеглени номерата на машините, които ще минат удостоверяване на типа на техническите устройства на машинното гласуване. По график вървят и дейностите за осигуряване на видеонаблюдението в реално време и видеозаснемането след края на изборния ден в секционните избирателни комисии.

Министърът на електронното управление Валентин Мундров изтъкна твърдия ангажимент на минис

Общо 27 доброволци – служители и подизпълнители от „АДМ Разград“, членове на семействата и приятели се включиха в кампанията на бТВ „Да изчистим България заедно“, съобщи административният секретар на предприятието Гюлчин Ахмедова.

Доброволците бяха разпределени в две групи и почистиха две предварително набелязани локации – едната на изхода на Разград към село Дянково, а втората – в близост до разклона за село Раковски. Събраните отпадъци са общо 180 чувала с обем 130 литра, 21 гуми и едрогабаритни отпадъци - тонколона, пластмасов стол, шкафчета от домашна секция, диван, телевизор, посочи Ахмедова. 

Тя допълни, че Комитетът по доброволчество към „АДМ Разград“, организирал почистването в двете локации, изразява благодарност за съдействието към Община Разград и готовност да участва в следващи акции „в общия с

Европейската гражданска инициатива е „като термометър, който мери температурата на европейските граждани – как те виждат бъдещето, какво ги вълнува и какво смятат те, че не работи или може да се подобри по отношение на човешките права и тези на животните, околната среда, достъпността на инфраструктурата и много други теми“. Инициативата служи като мост между гражданите и европейските институции. Повече за нея в интервю разказа Ася Кавръкова, изпълнителен директор на Европейската служба за граждански действия (ЕСГД) от 2014 г. насам.

Ася Кавръкова е член на Комисията по присъждането на ежегодната награда за Европейски гражданин на Европейския парламент за периода 2020-2024 г. и член на работната група за ангажиране на заинтересованите страни към Платформата за справедлив преход (ПСП) на Европейската комисия. Кавръкова членува и в Управителния съвет на независимия онлайн вестник EUobserver. С 25-годишен опит на висши управленски позиции, ръководейки национални и международни екипи от експерти и неправителствени организации, Кавръкова има задълбочени познания в областта на европейското гражданство и права, структурната и кохезионна политика на ЕС, Шенгенската регулаторна рамка, вземането на решения в областта на външната политика на ЕС и политиката на разширяване, както и на формалните и неформални механизми за гражданско участие в процеса на вземане на решения в ЕС. 

Какво представлява Европейската гражданска инициатива и как тя дава възможност на гражданите да участват във формирането на политиките на ЕС?

Oбичаме да наричаме Европейската гражданска инициатива уникален инструмент за гражданско участие на европейско ниво поради няколко причини.

Първо, тя няма аналог в света, тъй като дава възможност за транснационален принос на европейските граждани към законодателния процес. Това е причината, поради която е необходимо един милион граждани от поне седем държави членки да подкрепят инициативата, като има и специфични изисквания за минимален брой граждани от всяка от избраните седем държави, които трябва да декларират подкрепа чрез подписите си. Това гарантира, че исканото от Европейската комисия законодателно решение по темата на инициативата е от общоевропейски интерес, а не само от интерес на гражданите на една държава например. Както знаем, в Европа има големи държави с утвърдени традиции в областта на гражданското участие – например Германия, и за тях не би представлявало трудност да съберат един милион подписа в подкрепа на определена кауза. Европейската гражданска инициатива обаче търси общоевропейския интерес на гражданите, а не тясно националния.

Административният съд във Враца отхвърли жалбата на кмета на мездренското село Крета Васил Дацев и остави в сила решението на Общинската избирателна комисия (ОИК) в Мездра, с което предсрочно са прекратени правомощията му, казаха от съдебната институция. Съдът е установил, че кметът не е прехвърлил собствеността си върху две търговски дружества – ЕООД и продължава да е едноличен техен собственик, назначил е само други управители. Не е представил и доказателства за прекратяване на дейността на тези дружества, каквото е другото изискване на закона. 

Решението не е окончателно, подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в седемдневен срок от съобщаването на страните, казаха още от Административния съд във Враца.

Васил Дацев каза, че ще обжалва решението.

След местните избори през есента на 2023 г. Васил Дацев беше избран за кмет на първи тур

Общо 160 ентусиасти в Свищов се включиха в доброволческата кампания „Да изчистим България заедно", която се състоя на 14 септември, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.

Оттам посочиха, че 112 от тях са възрастни, а 48 са деца. Въпреки лошото време, участниците  успяха да почистят 14 предварително заявени района и събраха общо 1010 килограма отпадъци.

Представители на общинската администрация избраха да почистят района на река Дунав при местността Паметниците във връзка с тазгодишния акцент на кампанията, насочен към замърсяването на най-застрашените природни обекти – водните басейни. Почистени бяха още районът около Стопанската академия „Димитър А. Ценов“, Стадион „Академик“, свищовските училища и други.

Миналата година в екоинициативата в Свищов взеха участие над 380 доброволци, които събраха близо три тона

Два сигнала за младежи във видимо нетрезво състояние са приети днес в дежурната част на Районно управление - Шумен, съобщиха от Областната дирекция на МВР - Шумен. Единият сигнал е подаден от 15-годишен, който е съобщил за легнал пред заведение млад мъж. Извършена е проверка. Установено е, че се касае за пълнолетен на 18 години.

Вторият сигнал е за младеж във видимо нетрезво състояние, забелязан пред дискотека в областния град. Установено е, че младежът е на 15 години, като не е влизал в дискотеката, а се е придвижвал към нея.

В града има мобилни групи и екипи, които извършват проверки около и в заведения в Шумен. В тях са включени униформени и цивилни полицаи, поясняват от ОД на МВР - Шумен. Проверки ще има и около заведения, за които е постъпила информация, че тази вечер ще организират събирания с ученици и бъдещи абитуриенти.

Екипи на "Пътна полиция" ще извършв

Народното събрание ще разгледа на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите. Това предвижда първа точка от проектопрограмата за работа на депутатите, публикувана на интернет страницата на парламента.

Вносител на законопроекта е Министерският съвет.

Очаква се на първо гласуване да бъде обсъден и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма. В предложения дневен ред е и второто гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Търговския закон. Освен това се предлага да бъде разгледан законопроект за ратифициране на Споразумението относно Централноевропейската програма за обмен в университетското образование (CEEPUS IV), подписано в гр. Варшава, Полша, на 20 септември 2023 г., както и  проект на решение за закриване на специализирано частно висше училище с наименование „Европейско висше уч

В Гулянци днес продължават честванията по повод 50 години от обявяване на селището за град. В близост до Средно училище "Христо Смирненски" тържествено бе открита алея на името на Веска Радулова – кметът, при който Гулянци става град. По протежението на алеята са монтирани пейки за отдих и са поставени табла, които разказват за миналото на Гулянци и представят неговото настояще. 

"Радулова е кмет в периода 1971 – 1979 г. Тогава Гулянци е в период на бурно развитие и градеж, но най-вълнуващото събитие е обявяването на населеното място за град през 1974 г. Като кмет тя прочита указа пред стотиците свои съграждани на площада", припомни пред събралото се множество Надя Любенова, главен специалист "Образование, здравеопазване и социални дейности" в местната администрация. "В годините на управление на Веска Радулова са построени сградата на читалището, детската гради

Второ, Европейската гражданска инициатива дава за първи път в историята на Европейския съюз, право на европейските граждани, сходно на това, което имат Европейския парламент и Съвета, а именно да поканят Европейската комисия, която е единственият орган с право на законодателна инициатива на европейско ниво, да законодателства по темата на гражданската инициатива, в случай че тя е подкрепена от един милион граждани. Европейската комисия сама решава дали да инициира ново законодателство, да промени съществуващото или да не прави нито едно от двете, но каквото и да реши, тя е длъжна да обяви и обясни решението си в писмен вид на инициаторите на гражданската инициатива. Това е вид отчетност и прозрачност, която е много важна, тъй като събирането на един милион подписа от поне седем държави в рамките на една година, не е лека задача и усилието заслужава уважение и признание от институциите на Съюза.

Какви са стъпките гражданите на ЕС да се включат в законодателните инициативи на ЕС?

Има различни механизми за гражданско участие в процеса на вземане на решения на европейско ниво и Европейската гражданска инициатива е само един от тях. Докато тя дава възможност на европейските граждани да предлагат промяна на съществуващото законодателство или ново такова, стига то да е в правомощията на Европейската комисия, а не на националните държави, консултативните процеси предоставят възможност на гражданите да дадат мнение по законодателните предложения преди те да влязат в процедурата по вземане на решение. Европейската комисия е длъжна да предостави за мнение всеки един законодателен акт – това става онлайн и всеки, който се интересува, може да даде мнението си по законодателното предложение в рамките на 12 седмици. В допълнение, след Конференцията за бъдещето на Европа, Комисията възприе практиката за организиране на граждански панели по определени теми – те включват представителна извадка на европейските граждани по различни признаци – националност, пол, възраст, образование и т.н., и обсъждат по определена методология въпроси, които подлежат на законодателно решение. Идеята на този метод е да се вземат предвид предложения на граждани от различни демографски и социално-икономически групи, за да се гарантира балансиран подход в приемането на бъдещи общоевропейски решения.

Как ЕГИ допринася за създаването на по-приобщаващ и по-силен Европейски съюз и как спомага за повишаване на прозрачността в процеса на вземане на решения?

ЕГИ дава принос към създаването на общоевропейско пространство за обсъждане на общите ни интереси като европейски граждани. В много случаи, инициаторите на ЕГИ знаят, че няма да успеят да съберат един милион подписа в рамките на 12 месеца, но въпреки това регистрират инициативите си и започват общоевропейски кампании. Това е така, защото освен възможността да поискаш от Комисията да законодателства по твоята тема, в случай че успееш да събереш нужната подкрепа, ЕГИ е чудесен инструмент за осигуряване на видимост на определена кауза, консолидиране на транснационална подкрепа и дебат, привличане на вниманието на институциите и лобиране за съответната кауза на европейско и национално ниво. Европейският парламент например, задължително организира изслушване на организаторите на успешните инициативи, но те често участват в различни формати и в Парламента, и в Европейския икономически и социален комитет, и в конференции, организирани от неправителствени организации, дори преди да е ясно дали ще успеят да съберат един милион подписа, или не. Всичко това допринася и за по-голямата прозрачност на процеса на вземане на решения, тъй като е ясно какво гражданите искат да постигнат или променят чрез съответната инициатива и какво мислят институциите по тези въпроси – има ли вече съществуващо законодателство по въпроса, то подлежи ли на промяна, ако да – как и кога, а ако не – защо.

Какво е значението на ЕГИ за укрепването на връзката между гражданите и институциите на ЕС?

Във всички случаи ЕГИ е важна и положителна стъпка в посока овластяване на европейските граждани, макар да има още какво да се желае по отношение на конкретния пряк резултат в смисъл на законодателни промени от конкретните успешни инициативи. В много отношения, Европейската гражданска инициатива е като термометър, който мери температурата на европейските граждани – как те виждат бъдещето, какво ги вълнува и какво те смятат, че не работи или може да се подобри по отношение на човешки права и тези на животните, околна среда, достъпност на инфраструктура и много други теми. Статистиката показва, че болшинството от инициаторите на ЕГИ са млади хора и затова е особено важно институциите, не само европейските, но и националните, да обръщат повече внимание на всички европейски граждански инициативи, не само на тези, които успяват да съберат един милион подписа, защото тези инициативи „мерят“ пулса на младото поколение и показват какво е важно за младите европейски граждани. Ако сме по-внимателни и грижовни към нуждите на тези граждани, може би няма всеки път да се изненадваме от резултатите от изборите или да се чудим на ниската избирателна активност.

Какви стратегии използвате за мотивиране на гражданите да бъдат активни в демократичните процеси на ЕС?

Стратегиите са различни в зависимост от конкретните процеси – дали искаме да мотивираме гражданите да излязат да гласуват, или да подкрепят ЕГИ, или да се включат в обществено обсъждане на проект за закон. Каквато и да е стратегията обаче има няколко принципа, които е задължително да се спазват. 

Трябва да е ясно какво носи на гражданите конкретното участие – ще подобри ли условията им на живот там, където са, ще им даде ли допълнителни права и възможности, как ще се разбере резултатът от тяхното участие.

Трябва да има практични начини за предоставяне на възможност за участие там, където гражданите са: ако са в дигиталното пространство, както много от младите хора например, средствата трябва да са дигитални – ЕГИ предоставя възможност за подкрепа както онлайн, така и на хартия. Ако обаче живеят в изолирани населени места или имат някакви други ограничения – лични или на средата – средствата следва да са съобразени с това. На нас често ни се случва да посещаваме на място общности, до които не можем да достигнем онлайн по различни причини. Равнопоставеният достъп до възможности за участие е от ключово значение за усещането дали демокрацията работи, или не за съответния човек.

Мотивацията чрез лични примери и реални човешки истории е много успешна, тъй като позволява хората да се идентифицират с други граждани в тяхната ситуация. Това е причината, поради която Форумът на ЕГИ – мултиезикова онлайн платформа в помощ на организаторите на ЕГИ, споделя опита на организаторите чрез лични истории и съвети, дадени от самите тях.

Можете ли да споделите пример за успешна инициатива, която е довела до конкретни законодателни промени в ЕС? Има ли такива инициативи и от България?

Както споменах, има още много какво да се желае по отношение на конкретните законодателни промени в резултат на успешните ЕГИ. 

Една от първите успешни граждански инициативи, която имаше сред организаторите си българин, е "Право на вода". Тя е интересна от гледна точка на ефекта, който постигна както на европейско ниво, така и в някои страни членки. На европейско ниво преработената Директива за питейната вода е отговорът на Комисията на тази Европейската гражданска инициатива. Комисията направи оценка на Директивата за питейната вода, като проведе обществена консултация в целия ЕС за качеството на питейната вода, за да оцени необходимостта от подобрения и начините, по които те могат да бъдат постигнати. На национално ниво инициативата постигна успех в Германия, в Гърция, където активисти организираха референдум срещу приватизацията на "Водоснабдяване и канализация" в Солун, и в Словения.

Няколко от успешните инициативи успяха да съберат минималната необходима подкрепа от България. 

Например, инициативата Minority SafePack – един милион подписа за многообразието в Европа. В България, както и в други страни членки въздействието на тази инициатива бе по-скоро символично – имаше дискусии за правата на малцинствата в рамките на ЕС, но не и конкретни нови законодателни решения. Правата на малцинствата в България продължават да се уреждат предимно от националното законодателство и политики.

Друга успешна инициатива с участието на България е "Край на ерата на клетката", в резултат на която Европейската комисия пое ангажимент до 2027 г. постепенно да премахне използването на клетки за различни селскостопански животни. Този ангажимент включва и ново законодателство като част от по-широкото преразглеждане на законодателството на ЕС за хуманно отношение към животните. През 2023 г. обаче Европейската комисия пропусна крайния срок за публикуване на законодателното предложение и организаторите на инициативата заведоха дело пред Съда на ЕС срещу Комисия за неспазване на поетите ангажименти. С интерес следим развитията, свързани с тази инициатива. 

Кампанията по друга ЕГИ "За козметика без жестокост" – ангажимент за Европа без тестове върху животни – ангажира актьорите Силвия Петкова, Орлин Павлов и певицата Биляна Лазарова в България. В отговор на тази инициатива през май 2023 г. Европейският парламент прие резолюция, в която призовава за пътна карта за постепенно премахване на изпитванията върху животни за всички цели, а не само за козметичните продукти. Законодателните промени обаче все още са в етап на обсъждане.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Една от големите ни болки е продължаващата липса на Национална педиатрична болница, каза проф. Иван Литвиненко от БПА
Конкурс за 118 вакантни длъжности обявиха от Националната гвардейска част
Силистра бе част от Национално шахматно турне "Асеневци"
Парламентарната комисия по културата и медиите не прие на първо четене законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти
Близо дванадесет милиона е бюджетът на Община Мизия за 2023 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
В детайли
С тържествена сесия Общинският съвет отбеляза 60-годишнината от обявяването на Каспичан за град
Основна линия
Тринадесет работодатели участваха в трудова борса в Ловеч
Контекст
Една от големите ни болки е продължаващата липса на Национална педиатрична болница, каза проф. Иван Литвиненко от БПА
Местен фокус
С ретро фото, разкази от миналото и изложба Етнографският комплекс в Ловеч посрещна посетителите във втория ден на Варошлийски вечери
В детайли
Почетният председател на ДПС Ахмед Доган напусна централата на партията
На преден план
Министър Стоянова ще изиска разработчиците на системата за дигитализиране на документите на кандидат-водачите да приключат работа по-рано
Сфера
Безплатни профилактични прегледи за превенция на очни заболявания организират в Камено
Сфера
Общинският съвет в Рудозем прие актуализация на бюджета на общината
Местен фокус
Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между България и Турция обсъдиха кметът на Айтос и генералният консул в Бургас
В детайли
Боровец е домакин на Национален конгрес по педиатрия с международно участие
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.